Zabytkowy zespół dworski z początku XX wieku o łącznym obszarze ok. 5,9 ha
Maszów Górny, gm. Rudnik, woj. lubelskie
Zapraszamy do zapoznania się z niezwykłą ofertą sprzedaży zabytkowego zespołu dworskiego w miejscowości Maszów Górny, położonej w sercu województwa lubelskiego. Wyjątkowa nieruchomość, która zachwyca swoją urodą kulturową, przyrodniczą i historyczną tworząc unikalne i niepowtarzalne miejsce do zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. (...)
Pokaż więcej
Zabytkowy zespół dworski z początku XX wieku o łącznym obszarze ok. 5,9 ha
Maszów Górny, gm. Rudnik, woj. lubelskie
Zapraszamy do zapoznania się z niezwykłą ofertą sprzedaży zabytkowego zespołu dworskiego w miejscowości Maszów Górny, położonej w sercu województwa lubelskiego. Wyjątkowa nieruchomość, która zachwyca swoją urodą kulturową, przyrodniczą i historyczną tworząc unikalne i niepowtarzalne miejsce do zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Lokalizacja:
Maszów Górny to niewielka miejscowość otoczona malowniczymi krajobrazami pól, łąk, lasów i urokliwych pagórków, które stanowią idealne tło dla tego zabytkowego zespołu dworskiego. W okolicy znajdują się inne, zabytkowe obiekty, m.in. drewniany kościół z 1793 r. w Płonce, dworek w Wierzbicy i Maszowie, cmentarz w Płonce założony na początku XIX wieku. Przez miejscowość przebiega malowniczy szlak rowerowy Greenways Dziedzictwo Wschodu o długości 137 km, a przez teren powiatu krasnostawskiego najdłuższa trasa rowerowa w Polsce czyli Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo o długości blisko 2000 km. Walory krajoznawcze powiatu podnoszą również liczne szlaki turystyczne i rezerwaty przyrody, m.in. rezerwat Wodny Dół położony na terenie gminy Krasnystaw oraz rezerwat w gminie Kraśniczyn nazwany Głęboką Doliną . W pobliżu znajdziemy również najpiękniejsze zakątki Roztoczańskiego Parku Narodowego i Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, ciekawe ścieżki edukacyjne oraz punkty widokowe. W odległości ok. 8 km. od Maszowa zlokalizowany jest największy i najpopularniejszy pod względem turystycznym zbiornik wodny na Lubelszczyźnie - zalew w Nieliszu.
Zabytkowy Zespół Dworski:
Zwarty teren o powierzchni około 5,9 hektara (działki o nr ewid. 61 (zabudowana dworem), 60/2 (zabudowana budynkami gospodarczymi), 54, 55, 56/1, 1108 oraz wydzielona geodezyjnie części działki nr 59/3, obręb Maszów, gm. Rudnik, powiat krasnostawski, zobacz mapę ) funkcjonalnie podzielony jest na dwie główne części:
Część dworsko-ogrodowa to serce tego miejsca i obejmuje dwór wybudowany w 1931 roku według projektu znanego architekta - Tadeusza Zarembę. Nieruchomość utrzymana w stylu podmiejskiej willi, która zachowała swoją oryginalność i elegancję oraz pozostaje w dobrym stanie technicznym. Powierzchnia całkowita wynosi ok. 600 m2, na którą składają się dwie kondygnacje naziemne i wysokie podpiwniczenie. W 1986 r. dwór był remontowany po raz ostatni, ponadto w zachodniej części budynku dobudowano dwa garaże. Wejście główne od strony południowej. Bezcenny dodatek stanowi taras na pietrze skąd rozpościera się przepiękny widok na pobliskie tereny zielone (pozostałości dawnego parku, sadu oraz stawów). Budynek wyposażony w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz centralnego ogrzewania.
W drugiej części znajdują się murowane budynki gospodarcze: stodoła (pow. zabudowy 624 m2, wymiary 48x13m), spichlerz zbożowy i suszarnia chmielu (pow. zabudowy 288 m2, wymiary 27,5x10m), stajnia (pow. zabudowy 362 m2, wymiary 34,5x10,5m) oraz chlewnia (bez dachu, wymiary 21x6,6m). Budynki wymagają prac renowacyjnych, ale posiadają ogromny potencjał, otwierający wiele możliwości na rozwinięcie różnych działań gospodarczych czy rekreacyjnych na terenie nieruchomości.
Historia i dziedzictwo:
Miejsce z bogatą historią związaną z rodziną Fleszyńskich. Dwór oraz pozostałe budynki zostały wzniesione na zlecenie Tadeusza Fleszyńskiego (syna Józefa i Antoniny z Boznańskich) i jego żony Marii z Mościckich, bratanicy prezydenta Ignacego Mościckiego. Tadeusz Fleszyński zasłynął jako wybitny działacz samorządowy i społeczny oraz propagator hodowli chmielu w regionie krasnostawskim.
Po wojnie, w budynku dworu mieścił się Ośrodek Zdrowia i Apteka, a część gospodarcza była wykorzystywana przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną. Obecnie nieruchomość jest w rękach potomków rodziny Fleszyńskich.
Stan formalno-prawny:
Nieruchomość posiada uregulowany stan prawny, brak jest jakichkolwiek roszczeń lub obciążeń. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego gminy Rudnik działka nr ewid. 61 położona jest w terenach zieleni parkowej, usług i zabudowy mieszkaniowej zagrodowej, działka nr 60/2 w terenach zieleni parkowej i usług, działki o nr ewid. 54, 55, 56/1, 1108 w terenach łąk, działka nr 59/3 przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową zagrodową i tereny łąk. Wszystkie budynki oraz cały obszar zespołu dworskiego objęty jest ochroną konserwatorską (nr wpisu do rejestru: A/1190).
Zainteresowała Cię ta nieruchomość? Zadzwoń i zapytaj o szczegóły!
Zapraszamy na prezentację po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
Wynagrodzenie za pośrednictwo pokrywa Sprzedający! Oferta bez prowizji od Kupującego, dostępna wyłącznie w biurze Furmanek - Kancelaria Nieruchomości - profesjonalna obsługa rynku nieruchomości - region biłgorajski, Roztocze, Lubelszczyzna, Podkarpacie.
Oferta wysłana z systemu Galactica Virgo